Przetwarzanie olejów transformatorowych w większości przypadków polega na ich filtracji, odgazowaniu i odwodnieniu. To znacznie poprawia właściwości elektryczne oleju. Nie zapominaj, że do transformatorów energetycznych można wlewać tylko dokładnie przefiltrowany i suchy płyn izolacyjny. Ale nawet nowe oleje rzadko są tak czyste, że nadają się do napełniania urządzeń wysokiego napięcia. To wszystko wina zanieczyszczeń, które dostają się do płynów izolacyjnych podczas ich transportu w beczkach transportowych. Ponadto w tym przypadku możliwa jest również interakcja oleju z powietrzem, co przyczynia się do podlewania.
Dlatego obróbka cieczy izolacyjnych musi obejmować usuwanie takich składników:
- cząstki stałe;
- woda wolna i rozpuszczona;
- rozpuszczone powietrze.
Filtracja, odgazowanie i odwodnienie mogą zwiększyć napięcie przebicia i poprawić straty dielektryczne oleju transformatorowego. W rezultacie straty elektryczne są zmniejszone, temperatura oleju jest obniżona, a żywotność zarówno płynu izolacyjnego, jak i samego transformatora jest zwiększona. Na rys. 1 pokana zależność właściwości oleju transformatorowego od zawartości w nim wilgoci.
RYS. 1. ZALEŻNOŚĆ WŁAŚCIWOŚCI OLEJU TRANSFORMATOROWEGO OD ZAWARTOŚCI WILGOCI
OBRÓBKA OLEJU TRANSFORMATOROWEGO: PODSTAWOWE METODY
Oczyszczanie oleju transformatorowego jest prewencyjnym narzędziem konserwacji transformatora w celu przedłużenia jego żywotności. Olej transformatorowy można całkowicie rafinować i odzyskiwać oraz wytwarzać jak nowy. Ze względu na wysoki koszt nowego oleju stosowane są następujące metody uzdatniania oleju transformatorowego:
- przetwarzanie przez wirowanie. Ta metoda przetwarzania polega na usuwaniu wilgoci i cząstek mechanicznych z oleju pod działaniem siły odśrodkowej. Z oleju transformatorowego można usunąć jedynie wilgoć znajdującą się w stanie emulsji i cząstek stałych, których ciężar właściwy jest większy niż ciężar właściwy przetworzonego oleju transformatorowego. Ta metoda czyszczenia służy do przygotowania oleju do napełniania transformatorów energetycznych do 35 kV;
- przetwarzanie przez filtrację. Oczyszczanie oleju transformatorowego metodą filtracji polega na przepuszczeniu go przez porowate przegrody, na których zatrzymywane są obecne w nim zanieczyszczenia;
- obróbka adsorpcyjna. Proces oczyszczania oleju transformatorowego za pomocą adsorpcji opiera się na procesie pochłaniania wody i innych zanieczyszczeń przez różne adsorbenty. Zasadniczo w tej metodzie stosuje się syntetyczne zeolity (minerały, które mają tendencję do oddawania i pochłaniania wilgoci). Obróbka oleju transformatorowego za pomocą zeolitów pozwala na usunięcie z niego wilgoci, która jest w stanie rozpuszczonym;
- przetwarzanie w urządzeniach próżniowych. Głównym elementem w tej metodzie przetwarzania jest odgazowywacz. W procesie obróbki próżniowej surowy olej transformatorowy jest podgrzewany do temperatury 50-60 stopni i przechodzi przez wszystkie stopnie odgazowywacza, po czym wchodzi do transformatora lub zbiornika.
Przy dobrej konserwacji i obróbce oleju transformatorowego jego żywotność można wydłużyć w nieskończoność.
MOBILNE JEDNOSTKI DO OBRÓBKI OLEJU TRANSFORMATOROWEGO FIRMY GLOBECORE
Mobilne jednostki do obróbki oleju transformatorowego firmy GlobeCore są najbardziej ekonomicznym sposobem ochrony urządzeń energetycznych przed potencjalnymi uszkodzeniami spowodowanymi zanieczyszczeniami. Wielokrotne przepuszczanie przetworzonego produktu przez zespół filtrujący zapewnia jego oczyszczenie do 9 klasy czystości z 13.
Technologie filtracji GlobeCore zapewniają niezawodną i długotrwałą pracę Twoich transformatorów!