Metody oczyszczania zanieczyszczonego oleju transformatorowego
Olej transformatorowy ulega zanieczyszczeniu i utlenieniu podczas użytkowania lub długotrwałego przechowywania. Małe cząstki materiałów konstrukcyjnych transformatora, a także rozpuszczona woda i gaz zmniejszają wytrzymałość dielektryczną oleju. Dalsze użytkowanie takiego produktu w sprzęcie elektrycznym powoduje nieuniknione awarie. Dlatego wiele obiektów zabezpiecza swój transformator za pomocą sprzęt do odgazowywania.
Do niedawna olej był przetwarzany etapami przy użyciu kilku różnych typów urządzeń w celu usunięcia cząstek stałych, wilgoci i gazów. Wprowadzenie nowoczesnych, kompleksowych systemów przetwarzania znacznie uprościło ten proces.
Wytrzymałość dielektryczna
Obecność różnych zanieczyszczeń znacznie zmniejsza wytrzymałość dielektryczną izolacji transformatora. Iskry w urządzeniach elektrycznych mogą spowodować zapłon i pożar urządzeń elektrycznych.
Wytrzymałość dielektryczna czystego oleju jest dość wysoka i mieści się w zakresie 60 kV i więcej. Jeśli w dielektryku tworzą się pęcherzyki gazu, jego właściwości dielektryczne maleją i przewodzi prąd elektryczny, powodując awarie.
Kontrola jakości
Moc transformatorów ma tendencję do zwiększania się z czasem, stąd zwiększone wymagania dotyczące czystości oleju stosowanego w urządzeniach.
Producenci urządzeń napełnionych olejem określają wymagania dotyczące jakości serwisowania. Obowiązkowym wymogiem jest zaplanowane oczyszczanie oleju.
Wielu operatorów transformatorów mocy jest zainteresowanych podniesieniem jakości obsługi transformatorów i innych urządzeń elektrycznych.
Problem można rozwiązać poprzez uruchomienie urządzeń odgazowujących do przeróbki oleju na miejscu, bez konieczności odłączania obciążenia od transformatorów.
Producenci wprowadzili specyfikacje i przepisy dotyczące jakości płynów izolacyjnych stosowanych w ich urządzeniach. Dokumenty regulacyjne zawierają informacje o maksymalnych dopuszczalnych ilościach zanieczyszczeń w oleju.
Rozpuszczalność gazów w oleju
Zwykle olej pochłania gazy. Do określenia rozpuszczalności gazu w oleju stosuje się współczynnik rozpuszczalności lub współczynnik Bunsena. Jest to równe objętości gazu w jednostce objętości oleju.
Procent objętościowy gazu rozpuszczonego w oleju transformatorowym może wynosić:
- powietrze – 9,4%;
- tlen – 16%;
- dwutlenek węgla – 120%;
- tlenek węgla – 9%.
Warto zauważyć, że im wyższa rozpuszczalność gazów węglowodorowych podczas ogrzewania oleju, tym mniejsza jest rozpuszczalność. Rozpuszczalność dwutlenku węgla również zmniejsza się po podgrzaniu oleju. Temperatura azotu i tlenu ma znacznie mniejszy wpływ i rozpuszczają się wolniej.
Istnieje wiele metod określania ilości gazu w oleju. Chromatografia jest jedną z nich. Można także stosować różnego rodzaju metody manometryczne.
Najprostszą metodą określenia ilości powietrza lub innego gazu w oleju jest odgazowanie w wysokiej próżni. Podczas tego procesu olej jest mieszany i mieszany.
Przyczyny awarii transformatorów i innych systemów elektroenergetycznych
Urządzenia energetyczne, takie jak sprężarki, prasy hydrauliczne, turbiny, wymienniki ciepła, ulegają sporadycznym awariom. Awarie te mogą być spowodowane przeciążeniami lub błędami operatora. Inną częstą przyczyną jest nieprawidłowe działanie podzespołów i gromadzenie się zanieczyszczeń, takich jak cząstki stałe, wilgoć i gazy w oleju.
Sprzęt zasilający jest często drogi i wymaga starannej konserwacji. Olej transformatorowy, który może pochodzić od wielu producentów, należy przygotować i jeszcze przed użyciem.
Podczas gdy wielu producentów sprzętu do serwisowania oleju transformatorowego kładzie nacisk na odwodnienie oleju, GlobeCore zaprojektowało i rozpoczęło produkcję kompleksowych systemów, które jednocześnie usuwają wszystkie zanieczyszczenia z oleju.
CMM sprzęt do odgazowywania firmy GlobeCore przeprowadza pełne oczyszczanie w celu usunięcia cząstek stałych, wilgoci i powietrza. Jednostki te są bardzo wydajne, ponieważ nawet jeden cykl oleju przez jednostkę często sprawia, że zużyty olej nadaje się do ponownego użycia.
CMM Zasady działania sprzętu do odgazowywania
CMM Jednostki typu firmy GlobeCore wykorzystują próżniową obróbkę oleju z precyzyjną filtracją. Olej wyjściowy ma następujące parametry:
- Zawartość wilgoci – 5 ppm;
- Filtracja nominalna – 5 µm lub lepsza;
- Zawartość gazu – obj. 0,1%;
- Wytrzymałość dielektryczna – 70 kV.
Należy pamiętać, że powyższe dotyczy następującego stanu początkowego oleju:
- Zawartość gazu – obj. 10,5% lub więcej;
- Wilgotność – 100 µm lub lepsza;
- Temperatura – powyżej 0°С.
W zależności od pożądanego rezultatu sprzęt GlobeCore może pracować w jednym z trzech trybów:
- Ogrzewanie sprzętu gorącym olejem;
- Odgazowanie i oczyszczanie oleju;
- Transformatorowa próżnia próżniowa.
Zalety sprzętu do odgazowywania GlobeCore
Odgazowanie oleju transformatorowego specjalistycznym sprzętem CMM typu odgazowywacze oferuje następujące korzyści:
- Zero odpadów powstałych w procesie;
- Jednostki kompaktowe;
- Mobilność;
- Proste sterowanie i serwisowanie;
- Kontrola pienienia oleju;
- Wyposażony w moduły GSM do zdalnego sterowania;
- Wysoka jakość oczyszczania nawet po jednym cyklu przetwarzania;
- Niskie zużycie energii;
- Niski dźwięk.
CMM Centrale produkowane są w konfiguracji podstawowej z możliwością rozbudowy o wybrane opcje. Niektóre opcje oferowane przez GlobeCore dla sprzęt do odgazowywania Czy:
- Pomocniczy system próżniowy;
- Wilgotnościomierze oleju;
- Przepływomierze;
- Monitoring poziomu oleju w transformatorze dla poprawy bezpieczeństwa.
Firma oferuje również pomoc naszych doświadczonych inżynierów w uruchomieniu na miejscu. Jednostki GlobeCore mogą być dostarczone w dowolne miejsce na świecie.